Uchwała NSA: mocy anten nie należy sumować

 

UchwaÅ‚a NSA z 7 listopada 2022 r. dotyczy zagadnienia majÄ…cego bardzo duże znaczenie praktyczne dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizacjÄ™ procesu budowy i uruchamiania infrastruktury telekomunikacyjnej. Rozstrzyga ciÄ…gnÄ…cy siÄ™ od kilku lat spór o sposób liczenia mocy instalacji telekomunikacyjnych na potrzeby oceny oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko. 

UchwaÅ‚a Naczelnego SÄ…du Administracyjnego (NSA) zostaÅ‚a podjÄ™ta w zwiÄ…zku z indywidualnÄ… sprawÄ… zapoczÄ…tkowanÄ… odmowÄ… przez wójta gminy okreÅ›lenia Å›rodowiskowych uwarunkowaÅ„ planowanego przedsiÄ™wziÄ™cia dla konkretnego inwestora, co uniemożliwiÅ‚o realizacjÄ™ inwestycji. Na sformuÅ‚owane w tej sprawie (sygn. akt III OPS 1/22) zagadnienie prawne 7 listopada 2022 r. NSA w skÅ‚adzie 7 sÄ™dziów udzieliÅ‚ w formie uchwaÅ‚y nastÄ™pujÄ…cej odpowiedzi: „Przy kwalifikacji instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych na podstawie § 3 ust. 1 pkt 8 i § 3 ust. 2 pkt 3 RozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 71 ze zm.) jako inwestycji mogÄ…cych potencjalnie znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko należy brać pod uwagÄ™ równoważnÄ… moc promieniowanÄ… izotropowo wyznaczonÄ… dla pojedynczej anteny także wówczas, gdy w skÅ‚ad instalacji wchodzi kilka anten”. 

Dotychczasowe orzecznictwo w tej kwestii byÅ‚o rozbieżne, w części wyroków NSA wyrażaÅ‚ poglÄ…d, że parametr, od którego zależy zaliczenie planowanej instalacji do przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko, ustala siÄ™ dla pojedynczej anteny. W innych wyrokach NSA prezentowaÅ‚ stanowisko, że należy brać pod uwagÄ™ sumÄ™ równoważnych mocy promieniowanych izotropowo wszystkich anten na terenie zakÅ‚adu lub obiektu. 

Naczelny SÄ…d Administracyjny w uchwale z 7 listopada 2022 r. przychyliÅ‚ siÄ™ do pierwszego stanowiska, ponieważ przemawia za tym treść § 3 ust. 1 pkt 8 RozporzÄ…dzenia z 2010 r. Wynika z niej, że parametr równoważnej mocy promieniowanej izotropowo jako warunek zakwalifikowania instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych pod przepisy rozporzÄ…dzenia z 2010 r. należy przyjmować w odniesieniu do „pojedynczej anteny”. Dodatkowo NSA zauważyÅ‚, że na etapie rozstrzygania o charakterze przedsiÄ™wziÄ™cia nie ma podstaw do badania rzeczywistego oddziaÅ‚ywania instalacji na Å›rodowisko. Omawiana uchwaÅ‚a NSA byÅ‚a istotna, ponieważ sposób liczenia mocy stacji bazowej decydowaÅ‚ o tym, jak inwestycja zostanie zakwalifikowana z punktu widzenia ustawy o udostÄ™pnianiu informacji o Å›rodowisku i jego ochronie, udziale spoÅ‚eczeÅ„stwa w ochronie Å›rodowiska oraz o ocenach oddziaÅ‚ywania na Å›rodowisko (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 1029). RozporzÄ…dzenie z 2010 r. utraciÅ‚o moc z dniem 11 października 2019 r., tj. z dniem wejÅ›cia w życie RozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z dnia 10 wrzeÅ›nia 2019 r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko (Dz.U z 2019 r. poz. 1839). Natomiast rozporzÄ…dzeniem Rady Ministrów z dnia 5 maja 2022 r. (Dz.U. z 2022 poz. 1071), które weszÅ‚o w życie z dniem 4 czerwca 2022 r., zmieniajÄ…cym rozporzÄ…dzenie z 10 wrzeÅ›nia 2019 r. w sprawie przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych znaczÄ…co oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko, w rozporzÄ…dzeniu z 10 wrzeÅ›nia 2019 r. usuniÄ™te zostaÅ‚y instalacje radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne z listy przedsiÄ™wzięć mogÄ…cych oddziaÅ‚ywać na Å›rodowisko. 

UchwaÅ‚a NSA bÄ™dzie wiÄ™c miaÅ‚a kluczowe znaczenie dla przedsiÄ™biorców telekomunikacyjnych w sprawach sÄ…dowych rozpoczÄ™tych przed wejÅ›ciem w życie nowych przepisów, czyli przed 4 czerwca 2022 r.

Prof. dr hab Maciej Rogalski

PeÅ‚ny artykuÅ‚ dostÄ™ony tutaj. 

 

 

<< wróć