Nieuniknione zmiany cen na rynku telekomunikacyjnym?

 

Od kilku lat rynek telekomunikacyjny rozwija siÄ™ w modelu opartym o konkurencjÄ™, z ograniczonÄ… ingerencjÄ… regulatora. Cele wyznaczone w ustawie Prawo telekomunikacyjne nadal jednak pozostajÄ… aktualne. Powstaje pytanie o sposób w jaki mogÄ… one zostać osiÄ…gniÄ™te w nowej sytuacji rynkowej?

Niezwykle ważnÄ… kwestiÄ… sÄ… ceny Å›wiadczonych usÅ‚ug telekomunikacyjnych. W przeszÅ‚oÅ›ci cena, a konkretnie dążenie do jej ciÄ…gÅ‚ej obniżki, byÅ‚a jednym z podstawowych celów regulacyjnych. Jednakże, czy możliwe jest nadal obniżanie cen usÅ‚ug telekomunikacyjnych, czy też nieunikniona jest ich stabilizacja a nawet wzrost?

Dla klientów, bez wÄ…tpienia, w dalszym ciÄ…gu liczyć siÄ™ bÄ™dzie przede wszystkim niska cena. Badania wskazujÄ…, że dla ok. 90 proc. użytkowników usÅ‚ug telekomunikacyjnych podstawowym kryterium wyboru dostawcy usÅ‚ug jest cena. Jednak z punktu widzenia przedsiÄ™biorców budujÄ…cych infrastrukturÄ™ telekomunikacyjnÄ…, rosnÄ…ce koszty energii, materiaÅ‚ów, pracy czy transportu sprawiajÄ…, że utrzymanie tempa rozwoju nowoczesnej infrastruktury Å›wiatÅ‚owodowej staje siÄ™ niezwykle trudne. Zatem aby operatorzy hurtowi mogli dalej realizować cele ustawowe, konieczne może być podniesienie hurtowych cen za dostÄ™p do Internetu.

PrzykÅ‚adowo, w pierwszym kwartale 2022 r. koszt energii, w porównaniu do 2021 r., byÅ‚ wyższy o blisko 70 proc. Inflacja powoduje, że generalnie koszty materiaÅ‚ów, energii i pracy sÄ… wyższe o kilkadziesiÄ…t procent, co powoduje wzrost kosztów budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. WzrosÅ‚y także koszty eksploatacji, na które skÅ‚adajÄ… siÄ™ koszty opÅ‚at administracyjnych, koszty utrzymania, a także koszty obsÅ‚ugi ewentualnego finansowania inwestycji. Koszty zapewnienia ciÄ…gÅ‚oÅ›ci dziaÅ‚ania i usuwania awarii także zanotowaÅ‚y istotny wzrost. Generalnie koszt utrzymania istniejÄ…cej infrastruktury wzrósÅ‚ o blisko 25 proc.

Wzrost kosztów w opisywanym zakresie wystÄ™puje nie tylko w Polsce i jego przyczyny nie sÄ… zwiÄ…zane tylko z sytuacjÄ… ekonomicznÄ… w Polsce. Wzrost zapotrzebowania na infrastrukturÄ™ telekomunikacyjnÄ…, w szczególnoÅ›ci na sieci Å›wiatÅ‚owodowe, jest widoczny globalnie, co powoduje wzrost zapotrzebowania na wspomniane wyżej materiaÅ‚y i usÅ‚ugi.

Wydaje siÄ™ wiÄ™c, że w obecnej sytuacji ze wzglÄ™dów ekonomicznych nie jest możliwe utrzymanie poziomu cenowego przynajmniej, gdy chodzi o ceny Å›wiadczonych usÅ‚ug hurtowych dla przedsiÄ™biorców telekomunikacyjnych. Bez urealnienia cen rozwój konkurencyjnej i nowoczesnej infrastruktury Å›wiatÅ‚owodowej bÄ™dzie zagrożony.

Jest szczególnie ważne dzisiaj – gdy infrastruktura telekomunikacyjna jest już wybudowana na terenach atrakcyjnych, gÄ™sto zaludnionych, czyli gÅ‚ównie miejskich, natomiast nie ma jej jeszcze w wystarczajÄ…cym stopniu na terenach wiejskich, czyli przeważnie na obszarach o niskiej gÄ™stoÅ›ci zaludnienia, gdzie koszty inwestycji sÄ… wyższe. Tymczasem nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna jest Å›rodkiem do ograniczania zjawiska wykluczenia cyfrowego obywateli.

czyt. wiÄ™cej M. Rogalski, Wzrost czy spadek cen? - TELKO.in

 

 

<< wróć