Ukazała się monografia pt. Kontrola korespondencji autorstwa Macieja Rogalskiego (C.H. Beck 2016, s. 273).

 

Problematyka kontroli korespondencji przede wszystkim dotyczy szeroko rozumianego prawa karnego. W tym obszarze prawa pojawia siÄ™ szereg zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z wydaniem korespondencji na potrzeby procesu karnego. Przede wszystkim dotyczÄ… one rodzaju i zakresu udostÄ™pnianych informacji i danych. Ważne sÄ… także zagadnienia o charakterze proceduralnych (sposób i forma dorÄ™czenia postanowienia wydanego w trybie art. 218 § 1 k.p.k.; zaskarżenie tego postanowienia; zwrócenie zbÄ™dnej korespondencji) oraz o charakterze dowodowym, w szczególnoÅ›ci w zakresie tajemnic zawodowych w aspekcie zakazów dowodowych. Wreszcie pojawia siÄ™ szereg problemów o charakterze faktycznym dotyczÄ…cych kwestii prawidÅ‚owego zabezpieczenia zgromadzonych materiaÅ‚ów i ich niszczenia zbÄ™dnych już dla postÄ™powania materiaÅ‚ów.    

Z pozyskiwaniem korespondencji na potrzeby procesu karnego Å‚Ä…czy siÄ™ bardzo ważny obszar dziaÅ‚alnoÅ›ci tzw. uprawnionych podmiotów np. Policji, w zakresie kontroli operacyjnej, której częściÄ… jest uzyskiwaniu i utrwalaniu treÅ›ci korespondencji, w tym korespondencji prowadzonej za pomocÄ… Å›rodków komunikacji elektronicznej. Obszar uregulowaÅ„ prawnych uprawnionych podmiotów bÄ™dÄ…cych podstawowÄ… do prowadzenia kontroli operacyjnej  wywoÅ‚ywaÅ‚ i wywoÅ‚uje nadal liczne wÄ…tpliwoÅ›ci co do zgodnoÅ›ci tych uregulowaÅ„ z konstytucjÄ… które byÅ‚y także przedmiotem rozstrzygnięć TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego oraz wÄ…tpliwoÅ›ci interpretacyjne w zakresie stosowania obowiÄ…zujÄ…cych przepisów w tym zakresie. W szczególnoÅ›ci kwestie te dotyczÄ… zakresu uprawnieÅ„ przyznanych tych podmiotom, trybu podejmowania decyzji w sprawie pozyskania i utrwalenia korespondencji, trybu kontroli podejmowanych w tym zakresie decyzji czy obowiÄ…zywania zasady subsydiarnoÅ›ci. 

Problematyka kontroli korespondencji nie dotyczy tylko zagadnieÅ„ Å›ciÅ›le prawnokarnych, ale zwiÄ…zana jest także z innymi dziedzinami prawa, w szczególnoÅ›ci prawem cywilnym. Dotyka obszaru ochrony dóbr osobistych oraz zwiÄ…zana jest z ochronÄ… danych osobowych. IstotnÄ… z praktycznego punktu widzenia jest kwestia odpowiedzialnoÅ›ci za dokonane naruszenia podlegajÄ…cej ochronie korespondencji, które uzależniona jest od zakresu i rodzaju dokonanych naruszeÅ„.

Żądania wydania korespondencji i ich kontroli adresowane sÄ… do podmiotów posiadajÄ…cych stosowne Å›rodki i zasoby pozwalajÄ…ce na realizacjÄ™ tych żądaÅ„. CzynnoÅ›ci tych podmiotów sÄ… uregulowane w ustawach, przede wszystkim w Prawie telekomunikacyjnym oraz Prawie pocztowym. W obszarze tej praktyki powstaje szereg problemów zwiÄ…zanych z kontrolÄ… korespondencji. W szczególnoÅ›ci dotyczÄ… one sposobu realizacji tych obowiÄ…zków, okresu przechowywania zgromadzonych informacji i danych, usuwania zbÄ™dnych danych czy wreszcie konsekwencji prawnych niewykonania obowiÄ…zków na rzecz uprawnionych podmiotów, sÄ…du i prokuratury.

 W pracy zostaÅ‚y sformuÅ‚owane wnioski oraz propozycje zmian w obecnych uregulowaniach prawnych o charakterze nie tylko materialnym czy procesowym, ale także ustrojowym, które powinno siÄ™ przyczynić do realizacji konstytucyjnych standardów kontroli korespondencji, a także usprawniać w praktyce funkcjonowanie tych procesów zarówno dla podmiotów uprawnionych do żądania, jak i zobowiÄ…zanych do prowadzenia kontroli korespondencji.

 

 

<< wróć